Jesteś tutaj: Start Blog Jaki jest limit

Jaki jest limit

Total Immersion warsztaty kraulaKiedy zapytałem Terry?ego Laughlina jak długo jest w stanie płynąć bez przerwy odpowiedział, że właściwie w nieskończoność. Zastanawiałem się nad tym co oznacza właściwie ta nieskończoność. Limit jakiś musi być. Dla mnie dystans miał zawsze drugorzędne znaczenie. Interesowało mnie bardziej dążenie do perfekcyjnej techniki.

Ostatnio jednak zacząłem się zastanawiać jaki jest mój limit, ile mógłbym płynąć bez zatrzymania i jakie elementy mojej techniki mają szczególnie na to wpływ. Zacząłem więc od koncentracji nad zupełnym rozluźnieniem, tak aby napinały się tylko te mięśnie, które muszą. Ograniczyłem ruchy nóg do zupełnego minimum. Przeniosłem koncentrację ze świadomych uderzeń nogami na synchronizację i skręt bioder. Gdy zacząłem płynąć miałem wrażenie, że jedynymi mięśniami, które pracują są mięśnie barków i ud. Przy pierwszych krótszych seriach (50 ? 100m) okazało się, że efektywność moja zaskakująco wzrosła. Najczęściej wykonuje około 17 ruchów rękami na jedną długość basenu 25m. Okazało się, że z tak minimalną pracą nóg mogę zejść do 16 ruchów. To jest mój kolejny dowód, że nogi nie są głównym elementem napędu a właśnie skręt bioder i synchronizacja wszystkich elementów napędu.

I tu dochodzimy do sedna. To czego często doświadczałem wcześniej przy dłuższych dystansach to kłopoty z synchronizacją po kilkudziesięciu basenach. Koncentracja na kopnięciu nogą wymusza niejako mocniejsze kopnięcie nogą i po kilkuset takich kopnięciach mięśnie nóg odczuwają zmęczenie i już nie są tak chętne, żeby wykonać uderzenie tak jakbym chciał, idealnie w punkt. Gdy jednak przestawiłem się na to, że nogi są tylko po to, żeby pomóc skręcić biodro to efekt zmęczenia nóg i braku synchronizacji nagle przestał istnieć. Bez przeszkód mogłem pokywać kolejne długości basenu w pełnej synchronizacji i powtarzalności ruchów. Zatrzymałem się po 100 długościach. Nie przekonałem się jeszcze o swoim limicie. Jedynie wiem, że po takim dystansie byłem gotowy pokonywać kolejne długości. Za późno przyszedłem. Basen niestety zamykają o 22:00.

Bartek Hoński

Drukuj PDF

Polecamy

treneria.plKlub biegowo-triatlonowyCiekava - restauracja i kawiarnia na KabatachBest Divers

oktiwa.pl

Copyright © warsztatykraula.pl 2018 | Informacja o cookies

Template by Templates for Joomla

warsztatykraula.pl
warsztatykraula.pl